Odskúšané, famózné, úžasné, ono to fakt funguje. 8256 dokáže spracovávať INTA signál a v správnom okamihu poslať na zbernicu patričnú RST inštrukciu. Paráda. Na skúšku som spustil 16-bitový timer T24, nastavil mu 1ms takt, 5000 ako začiatočnú hodnotu a bum. Po 5s sa vyvolalo prerušenie RST 6, blikla INTA LEDka a spustila rutina na obsluhu prerušenia. V nej je potrebné znova nastaviť timeout a v mask registri zase povoliť prerušenie od T24. To preto lebo prerušenia od timerov v 8256 sú iba jednorázové, hneď sa vypne príslušný bit v mask registri, aby nedochádzalo k opakovanému spúšťaniu. Ďalšia podivná vec je, že timer dopočíta do nuly a potom pretečie a ide od FFFF .. preto treba nastaviť aj novú začiatočnú hodnotu timeoutu.
Krásne to bliká, pretože na kratulinký signál INTA je pripojená "predlžovačka" impulzov 74123. Takže v takte 5s na mňa pomrkáva LEDka. Vyskúšal som aj prerušenie od sériového portu. Podľa očakávania, pri príjme znaku sa vyvolá príslušná rutina RST 4 a samozrejme blikne INTA LEDka.
Updatol som fotky v blogu o NCD85 1. Floppy radič, teraz sú už s takmer plne osadeným NCD85.
Pri ladení a testovaní prerušení som objavil chybu popisky na NCD. Popiska pri JUM4 je naopak, v polohe RST7.5 je v skutočnosti INT a naopak. Doplnil som to aj v blogu o NCD. Uvedomil som si ešte jeden zádrhel s konfliktným pripojením INTA signálu do PCF8584.
PCF8584 totižto tiež vie prerušovať a generovať RST inštrukciu. Zatiaľ to ani najmenej nevadí, pretože PCF používam ako I2C bus mastera a v polling režime. Ale ak by som niekedy chcel aby PCF8584 fungovalo aj ako slave (zatiaľ nechcem, napadá ma iba jedno jediné praktické využitie), tak by bolo vhodné aby pri oslovení iným masterom vyvolalo prerušenie CPU. Ak by niekto mal iba PCF8584 bez osadenej 8256, tak nie je žiadny problém. Jumper JUM3 sa nastaví na PCF (popiska INT). PCF pošle žiadosť o prerušenie a pri signále INTA vygeneruje RST 0 a všetko funguje ako má.
Ale pri osadení obidvoch obvodov PCF8584 aj 8256, sa musí kaskádovať prerušenie z PCF do vstupu EXTINT na 8256. Jumper JUM3 sa prehodí na polohu 8256. Vtedy je signál INT z PCF vedený do EXTINT vstupu 8256. Následne 8256 vygeneruje signál INT ktorý je pripojený na vstup CPU. A pri prijatí prerušenia na CPU by chceli obidvaja reagovať na signál INTA. A to by bol konflikt. Pri signále INTA som na jumper nemyslel. Tak sa asi bude musieť preškriabnuť INTA do PCFka .. a v software sa pollne interrupt register 8256, aby sa detektlo že ide o externý interrupt z PCFka. Vstup INTA na PCF mal ísť na jumper a mal sa dať voliť medzi VCC a signálom INTA z CPU.
No comments:
Post a Comment